استریا و درمان آن

راههای درمان استریا

درمان استریا ممکن است دشوار باشد اما برای سلامت جسمانی شما مضر نیستند با رعایت رژیم غذایی درست، نوشیدن مقدار زیادی آب به نرم ماندن پوست شما کمک می‌کند همچنین با ورزش کردن خطر بروز استریا کاهش یافته ورزش کردن خون را افزایش می‎‌دهد به بدن شما کمک می‌کند کلاژن تولید کند با افزایش گردش خون و کلاژن، پوست شما قوی همچنین کشدار شده تا کمتر دچار استریا شوید. امروزه تکنیک‌های متنوعی با اثر گذاری متفاوت برای درمان استریا وجود دارد که در ادامه بررسی و نتایج برخی از آنها خواهیم پرداخت.آشنایی با استریا و روش‌های درمان آن

استریا یا ترکهای پوستی عارضه‌ای شایع هستند ممکن است هر کسی دچار استریا شود علیرغم اینکه این علائم رایج هستند هنگامی بر روی بدن شما ظاهر شوند شاید خوشتان نیاید لذا بر سلامت روان شما نیز تاثیر بگذارد.

 

علائم استریا روی پوست چیست؟

زمانی که پوست شما به سرعت کشیده می‌شود یا منقبض می‌شود باعث شکسته شدن الاستین و کلاژن در پوست می‌شود وقتی پوست شما بهبود می‌یابد علائم کشش بر مناطقی که الاستین می‌شکند ظاهر می‌شود علائم کشش یا همان استریا شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. خطوط فرو رفته در پوست
 2. تغییر رنگ‌( قرمز، صورتی، بنفش یا قهوهای) بصورت نواری روی پوست
 3. پوست بتدریج براق می‌شود رگه ها‌یی نقره‌ای رنگ یا سفید بنظر می‌رسد.
 4. خارش
 5. تحریک

چه کسانی بیشتر دچار استریا می‌شوند؟

هر کسی ممکن است دچار استریا شود اما این افراد بیشتر آسیب می بینند:

 • معمولا 50 تا 90 درصد افراد باردار دچار استریا می‌شوند.
 • زمانی بطور ناگهانی وزن زیادی اضافه یا کم می‌کنید.
 • ماهیچه‌های شما سریع از طریق بدنسازی یا وزنه‌ برداری بزرگ می‌گردد.
 • شما در دوران نوجوانی بلوغ یک جهش رشد تجربه می‌کنید.
 • سابقه خانوادگی یا ژنتیکی مانند استریا دارید.

استریا یا ترکهای پوستی بیشتر در ناحیه شکم معده، ران، باسن، سینه‌ها و بازوها‌ی بالایی همچنین پایین کمر دیده می‌شود. بهتر است درمان استریا در مراحل اولیه شروع شود. اگر دنبال درمان استریا هستید باید بدانید درمانها فقط تا حدی می‌توانند تاثیر گذار باشند آنها بطور کامل از بین نمی‌روند. افرادی که این عارضه را روی پوست خود مشاهده می‌نمایند دنبال راهی جهت درمان آن می‌باشند بنا براین شما را با روشهای درمانی استریا آشنا می‌کنیم.

آشنایی با انواع روشهای درمان استریا

درمان استریا زمانی که برای اولین بار ظاهر می‌شوند نتایج بهتری دارند هر چه قدیمی‌تر باشند درمانش چالش برانگیزتر می‌شود. بنابراین یک متخصص پوست با توجه به سلامتی، سن ومدت زمانی که علائم استریا دارید می‌گوید کدام روشی انتخاب کنید روشهای درمانی زیر برای کمک به بهبود ظاهر همچنین بافت علائم استریا در دسترس هستند.

 • درمان استریا با نور و لیزر

انواع روشهای درمانی با نور و لیزر برای کمک به تحریک رشد کلاژن یا الاستین در پوست وجود دارد این روشها بسیار بر درمان استریا موثر بوده باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می‌‌شود. بازسازی پوست با لیزر پرتوهای کوتاه متمرکز و ضربانی نور را روی پوست آسیب دیده هدایت می‌کند. لیزر لایه‌های پوست شما را با دقت بسیار بالایی برمی‌دارد که باعث تحریک رشد فیبرهای کلاژن جدید برای ایجاد پوستی صاف‌تر می‌شود. پوست شما ممکن است تا یک سال به بهبود درمان خود ادامه دهد شاید هم چندین سال درمان طول بکشد.

 • درم ابریژن

درم ابریژن نوعی جراحی است جهت درمان استریا کاربرد دارد شامل یک ابزار تخصصی است برای درمان استریا با انتقال کریستال به پوست با آرامی یک لایه ظریفی از پوست برداشته شده باعث رشد پوست جدید و کشش بیشتر پوست همچنین سبب درمان ترکهای پوستی می‌گردد. احتمالا دو هفته طول می‌کشد تا پوست شما بهبود یابد چندین هفته یا چند ماه پس از عمل باید نتایج کامل درمان مشاهده گردد.

 • میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی مناسب برای تمام انواع پوست با رنگ‌های مختلف بوده برای درمان استریا بسیار موثر بوده میکرونیدلینگ با ورود سوزنهای بسیار ریز به عمق پوست مشخص شده با ایجاد جراحات کنترل شده می‌تواند استریا را بازسازی و ترمیم کند همچنین باعث تحریک رشد فیبرهای کلاژن و الاستین جدید برای پوستی سفت‌تر شود. برای مشاهده نتایج درمان بین سه تا شش جلسه درمانی نیاز دارند.

 • مزو تراپی

بهترین روش درمان استریا مزوتراپی می‌باشد جهت برطرف نمودن استریا ناشی از بارداری یا تغییرات وزنی بسیار مناسب است، زیرا تمامی مواد مغذی برای کلاژن سازی پوست را تامین می‌نماید. استریا به دلیل جدا شدن بافتهای کلاژن پوست ایجاد می‌شود، با استفاده مزوتراپی می‌توان مواد مورد نیاز جهت کلاژن سازی را به پوست رساند. با تزریق مستقیم مواد مورد نیاز پوست به لایه‌های زیرین آن درمان بصورت اساسی انجام می‌گیرد جهت درمان سریع استریا کمک نموده پوست تحریک شده با سرعت بیشتری شروع به کلاژن سازی می‌کند.

 • کرم رتینوئید

رتینوئیدها مشتق شده از ویتامینA هستند این کرم‌ها ضد پیری پوست توانایی در بهبود چین و چروک بافت پوست و سطح آبرسانی آن موثر است این کرم‌ها بر روی استریا مالیده می‌شوند. ترتینوئین پس از مصرف با تحریک پوست باعث بازسازی کلاژن شده همچنین علائم استریا بهبود می‌یابد. کرم رتینول ممکن است حداقل شش ماه استفاده منظم نیاز داشته باشد تا نتایج درمان قابل توجهی مشاهده کنید.

قابل ذکر است درمان استریا یا ترک پوستی اگر همان مراحل اولیه وقتی رنگ آن به سفید تغییر می‌کند به پزشک مراجعه کنید بهتر است تا نتیجه مطلوب بگیرید خدمات درمان استریا یا ترک پوستی در کلینیک زیبایی نیکا بیوتی توسط پزشک متخصص با مدرنترین دستگاههای پیشرفته آماده خدمات رسانی به شما عزیزان می‌باشند.